Že poldrugo stoletje nastajajo v Sloveniji prostovoljna gasilska društva, ki združujejo in povezujejo. Najvišja oblika povezovanja prostovoljnih gasilcev pa je Gasilska zveza Slovenije.
Čeprav so prostovoljna gasilska društva začela nastajati z namenom nudenja požarne varnosti, imajo danes prostovoljni gasilci veliko več nalog, kot le gašenje požarov.
Gasilska zveza Slovenije je bila ustanovljena leta 1949, danes pa, kot zveza vseh prostovoljnih in prostovoljnih industrijskih gasilskih društev ter njihovih gasilskih zvez, opravlja naloge krovne gasilske organizacije v Sloveniji.
Prostovoljni gasilci nudijo nesebično pomoč ob vsaki nesreči, ljudje pa v njih vidijo socialno oporo, saj predanost izkazujejo tudi z združevanjem in povezovanjem občanov oziroma krajanov.
V Sloveniji se prostovoljni gasilci delijo na več vodov glede na starost in spol, usposabljanja pa se opravljajo tudi v obliki tečajev. Temeljni program usposabljanja vključuje tečaje za:
Gasilske spretnosti, strokovne in fizične sposobnosti pa prostovoljni gasilci dokazujejo na gasilskih tekmovanjih, ki sodijo med praktično ter strokovno izobraževanje. Eno izmed najpomembnejših je pokalno tekmovanje Gasilske zveze Slovenije.
GZ Slovenije določa tudi standarde glede gasilskih vozil in opreme, uniforme ter delovne obleke, saj to zagotavlja ne le enotno zunanjo podobo temveč tudi ustrezno zaščitenost gasilca.
Proizvajalci gasilske zaščitne opreme morajo ustrezati zahtevam in dokazati, da je izdelek v skladu z EN standardom ter pridobiti potrditev Komisije za tehniko. Gasilska vozila in oprema morajo ustrezati tudi evropskim normativom.
Tipizacija gasilskih vozil in opreme, ki jo sprejme Gasilska zveza Slovenije, velja za vse prostovoljne gasilske organizacije. Gasilske uniforme in zaščitna oprema so tipizirane, saj se tako preverja njihovo kvaliteto.
Poleg gasilskih vozil in opreme, ki se uporablja pri posredovanju na intervencijah in na praktičnih usposabljanjih, pa imajo prostovoljni gasilci tudi gasilsko uniformo in gasilsko delovno obleko, ki sta primerni za svečane prireditve, tekmovanja in teoretična usposabljanja.
Če imate kakršnokoli vprašanje, vas zanimajo prostovoljni gasilci ali se jim želite priključiti, stopite v stik preko zgoraj navedenih kontaktnih podatkov, veliko uporabnih informacij pa najdete tudi na spletni strani Gasilske zveze Slovenije.